2 Mayıs 2020 HABERLER

Salda Gölü Basın Bülteni

Salda Gölü ve çevresinin korunması çalışmaları Sn.Emine Erdoğan’ın da yakın ilgisi ve önerileriyle Bakanlığımızca üst düzeydeki çevre hassasiyetiyle yürütülmektedir.
Bakanlığımızca çevre konularında önemli çalışmalar yapan STK’lar, önemli basın mensupları ve akademik üyelerin de bulunduğu Çevre ve Tabiat Kurulu kurulmuş olup, 21.04.2020 ve 06.07.2020 tarihlerinde toplantılarını gerçekleştirmiştir. Çevre ve Tabiat Kurulunun önerileri ve Sn. Bakanımızın  talimatı ile Salda Gölü Çevre Koruma ve Düzenleme projesinde revizyon gerçekleştirilmiş koruma tedbirleri artırılmıştır. Bu kapsamda;
-Alanda STK’lar ve WWF katkılarıyla, konusunda uzman akedemisyenlerle beraber biyolog, sosyolog, ornitolog, hidrolog, jeolog gibi meslek guruplarından uzmanlarla, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından koruma altına alınan kritik türlere ev sahipliği yapmakta olan türlerin belirlenmesi amacıyla Biyoçeşitlilik çalışmaları, sosyoekonomik analiz ve taşıma kapasitesinin belirlenmesi çalışmaları başlatılmıştır.
-Sn. Bakanımız Murat Kurum’un da açıkladığı üzere; bilimsel çalışma kurulunun tavsiye kararı doğrultusunda alanda öncelikli acil önlem olarak, Salda Gölü’nün stromatolit oluşumuna neden olan jeobiyokimyasal sürecin devam ettiği etkisi veren Beyaz Adalar bölgesinde, 15 Ekim itibariyle suya girme yasağı getirilmiştir.
-Salda Gölü kıyısında sigara içilmeyen dumansız hava sahası oluşturulmuştur.
-Alanın kontrolü için 7/24 kamera sistemi kurulmuştur. Titizlikle inceleme yapılmaktadır.
-2018 yılında araçlar göl kıyısına kadar girmekte ve doğal dokuya zarar vermekteyken araçların girişi ahşap bariyerler yapılarak engellenmiş ve kumsal korunmuştur.
-Alanda kontrolsüz ve plansız kullanımlar engellenmiş, mevzuata aykırı yapılaşmalar kaldırılarak görüntü kirliliği temizlenmiştir
-Çöp konteynırları konularak, çöp toplama araçları alınmış atık yönetimi oluşturulmuştur. Atıksuların toplanmasını sağlamak amacıyla vidanjörler alınmıştır.
-İhtiyaç birimleri tamamen ahşap sökülüp takılabilir nitelikte doğayla uyumlu malzemelerden tasarlanmıştır.
-Alanın otopark ihtiyacı, 2 km uzaklıkta sit alanı dışında, bir alanda çözümlenmiştir.
-Yapılan çalışmalar ve alınan tedbirler neticesinde Salda Gölü su kalitesi iyileştirilmiştir.
-Salda Gölü çevresinde ziyaretçilerin kullanımı için göl ve çevresinin gözlemlenebileceği seyir terasları yapımına başlanmıştır.
 Salda Gölü’ne ilişkin çalışmalar; Bakanlığımızca daha da sıkı tedbirler alınarak Salda Gölü’nün korunmaya devam edileceği kamuoyuna saygıyla duyurulur.